Historia rozgrywania regat Sekcji F5

Modelarstwo żaglowe w Polsce rozkwitło pod koniec lat 40-tych. Przyczyniło się do tego utworzenie w wielu polskich miastach modelarni szkutniczych. W Gdyni-Orłowie w 1946 roku przy Państwowej Szkole Ogólnokształcącej prężnie zaczął działać Ośrodek Modelarstwa Żaglowego. Pięć lat później jego członkowie tylko w ciągu jednego roku wybudowali sto modeli jachtów żaglowych. Innym ważnym ośrodkiem modelarstwa żaglowego w tamtych czasach był Poznań. W 1948 roku powstała tam Modelarnia Okrętowa. Jego członkowie zrzeszeni byli zarówno w klubie żeglarskim jak i modelarskim przy Zarządzie Okręgowym Ligii Morskiej. Budowanie modeli żaglowych w tamtym okresie stało się w Polsce zajęciem zrzeszającym masy młodych pasjonatów gotowych spędzać całe dnie w warsztatach i nad wodą. Do pierwszej rywalizacji pomiędzy modelarzami budującymi modele żaglowe w randze ogólnokrajowej doszło w 1954 roku właśnie w Poznaniu nad jeziorem Maltańskim. Odbyły się tam I Ogólnopolskie Regaty Modeli Pływających. Wystartowało w nich 28 zawodników z 32 modelami żaglowymi z 5 województw. Regaty zostały rozegrane w klasie B (Brzdąc), J (Jaś) oraz M (Marblehead). Zespołowo pierwszą lokatę zajęli zawodnicy z Poznania, a w klasie modeli żaglowych Brzdąc tytuł Mistrza Polski zdobył Romuald Albrecht, który cały czas z powodzeniem rywalizuje na wodzie z młodym pokoleniem modelarzy żaglowych na Mistrzostwach Polski klas F5.
Rok później, w dniach 18-21 sierpnia 1955 roku na tym samym akwenie odbyły się II Ogólnopolskie Regaty Modeli Pływających. Artykuł o ich przebiegu można przeczytać w szóstym numerze Modelarza z 1955 roku.
Na starcie II ORMP stanęło 64 zawodników z 10 województw. Oprócz modeli żaglowych brały w nich udział także modele z napędem mechanicznym. Modele żaglowe stanowiły jednak większość 95 ze 115 modeli. Rywalizacja modeli żaglowych odbywała się na jednym halsie i kursie – na półwietrze. Zwyciężał model, który jako pierwszy przekroczył bramkę linii mety. W odróżnieniu do dzisiejszych czasów, w których radiojachting jest w zasadzie rywalizacją indywidualną, w latach pięćdziesiątych największą wagę przykładano do wyniku rywalizacji zespołowej województw. Zawodnik, który zajął pierwsze miejsce w klasie zdobywał dla swojej drużyny 10 punktów, drugi 7 punktów, a trzeci 4 punkty. Miejsca poza podium nie były punktowane. Klasyfikacja drużynowa II ORMP przedstawiała się następująco:
1. Poznań 90 pkt.
2. Kraków 81 pkt.
3. Rzeszów 21 pkt.
4. Szczecin 17 pkt.
5. Katowice (wtedy Stalinogród) 11 pkt.
6. Gdańsk 10 pkt.
7. Łódź 7 pkt.
8. Białystok 0 pkt.
9. Opole 0 pkt.
10. Warszawa 0 pkt.

f5 historia 1
Start do biegu modeli żaglowych (fotografia z Modelarza 1956 r)


Jak bardzo rozwijało się modelarstwo żaglowe w latach 50-tych ubiegłego wieku pokazuje ilość startujących zawodników w III Ogólnopolskich Regatach Modeli Pływających. Tym razem rozegrano je w dniach 5-8 lipca 1956 roku na Zalewie Chechło koło Chrzanowa. Na starcie stanęło 87 zawodników z 12 województw ze 169 modelami. Z czego modeli żaglowych było 103, natomiast modeli z napędem mechanicznym 66. Zawodnicy rywalizowali w czterech klasach modeli żaglowych: J, X, M, 10.
Ilość modeli w poszczególnych klasach przedstawiała się następująco:
W klasie J – 45 modeli (tylko juniorzy), w klasie X – 28 modeli (23 juniorów i 5 seniorów), w klasie M – 24 modeli (16 juniorów i 8 seniorów) i w klasie 10 – 6 modeli (3 juniorów i 3 seniorów)
Rywalizacja zespołowa wyglądała następująco:
1. Poznań 5630 pkt.
2. Kraków 2480 pkt.
3. Szczecin 1945 pkt.
4. Gdańsk 1610 pkt.
5. Katowice (wtedy Stalinogród) 1150 pkt.
6. Łódź 480 pkt.
7. Opole 400 pkt.
8. Zielona Góra 400 pkt.
9. Rzeszów 360 pkt.
10. ex. Bydgoszcz 0 pkt.
ex. Warszawa 0 pkt.
ex. Białystok 0 pkt.
W relacji z zawodów zamieszczonej we wrześniowym Modelarzu z roku 1956 oprócz wyników rywalizacji zespołowej zwrócono także uwagę na wyniki indywidualne poszczególnych zawodników. Tytuły Mistrzów Polski zdobyli:
Longin Żeberski z Poznania w klasie J
Romuald Albrecht z Poznania w klasie X junior
Jerzy Marcinowski z Poznania w klasie X senior
Jerzy Biskup z Opola w klasie M junior
Czesław Dworek z Poznania w klasie M senior
Albin Kłos z Zielonej Góry w klasie 10 junior
Zbigniew Ziętkiewicz z Gdańska w klasie 10 senior
I ostatnie zestawienie z III Ogólnopolskich Regat Modeli Pływających. Z pośród 103 modeli żaglowych, 87 modeli należało do juniorów, a tylko 16 modeli do seniorów. Takie zainteresowanie młodzieży modelarstwem żaglowym w latach pięćdziesiątych niewątpliwie musiało cieszyć. Dzisiaj niestety trend ilości startujących w zawodach juniorów w stosunku do seniorów się odwrócił.

 

f5 historia 2
Fotografia z okładki Modelarza nr 5/1955 przedstawiającej start modeli żaglowych podczas II Ogólnopolskich Regat Modeli Pływających w Poznaniu.