O sekcji
Zawodnicy Sekcji F5 rywalizują w trzech klasach modeli żaglowych zdalnie sterowanych – w klasach F5 E, F5 M oraz F510. Modele żaglowe tych trzech klas podlegają przepisom klasowym: http://radiojachting.pl/klasy.
Każdy model żaglowy startujący w regatach musi posiadać certyfikat pomiarowy a zawodnik aktualną licencję sportową.
Sterowanie modelem jachtu żaglowego odbywa się przy użyciu serwomechanizmu kontrolującego wychylenie steru oraz windy elektronicznej regulującej napięcie szotów żagli.
W przypadków klas F5M oraz F510 dozwolone jest również stosowanie serwomechanizmu do wypłaszczania profilu żagli, napięcia achtersztagu, zmiany dyszy pomiędzy fokiem a grotem oraz do wypuszczania foka na wiatr przy pełnych kursach.
Przepisy prawa drogi z drobnymi odstępstwami (na przykład dozwolone dotykanie boi) jest analogiczne jak żeglarstwie regatowym w prawdziwym wymiarze.
Zasady rozgrywania startów modeli jachtów żaglowych klas F5 są analogiczne do rozgrywania regat żeglarskich. Jedyną znaczącą różnicą jest sterowanie jachtem nie z jego kokpitu, tylko z pomostu lub nadbrzeża. Przed sygnałem startu, w czasie przygotowawczym oraz w minucie startowej jachty rywalizują o uzyskanie najbardziej dogodnej pozycji przed linią startu. Po sygnale startu jachty modeli żaglowych halsują kursem na wiatr do pierwszej boi zwrotnej. Wyścigi rozgrywane są na trasie trójkąta. Ostatni kurs na metę podobnie jak pierwszy po starcie to kurs na wiatr. Rywalizację w biegu regat wygrywa ten model jachtu, który żeglując zgodnie z przepisami pierwszy przekroczy linię mety.
Więcej informacji o Sekcji F5: http://radiojachting.pl/nasza_sekcja